X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
زمان ثبت : 27 بهمن 1390 در ساعت 15:05 ~ چاپ مطلب
نویسنده : سعید

عنوان : اطلاعات کلی در مورد کشور استرالیا(3)


آداب و رسوم :

غذا های و خورد و خوراک های مختلفی در این کشور میبینید .به سبب تنوع فرهنگی انواع غذای ایتالیایی،فرانسوی،چینی،ویتنامی،مالزیایی،تایلندی،ژاپنی،هندی ،آفریقایی،لبنانی و کره ای در استرالیا موجود است .سرویسها بسته به ارائه خدمات توسط پیش خدمت یا به صورت سلف سرویس متفاوت است .اغذیه فروشیها ،کافه ها ،رستورانهای خانوادگی و بارها غذاهارا با قیمت مناسب میفروشند .بیشتر رستورانها و هتلها دارای مجوز برای سرو نوشیدنیها هستند ولی هتلهای خصوصی و خانه های( مهمانپذیر ) چنین مجوزی  را ندارند .بعضی رستورانها به مهمانها اجاه میدهند تا نوشیدنی خود را به همراه  بیاورند این رستورانها اختصارا با نام BYOنامیده میشوند .ساعات قانونی  کار بارهای عمومی از ساعت 10 صبح تا 10شب دوشنبه تا شنبه میباشد ولی بیشترشان تا ساعت 24 باز هستند .ساعت کار روز یکشنبه متفاوت میباشد .بیشتر کارگاههای تولید نوشیدنی (w.i.ne.ries)در حومه پرث ،سیدنی،ملبورن ،هوبارت،کانبرا و ادلاید متمرکز هستند .بزرگترین  و رو به گسترش ترین اینها در دره  باروسا در جنوب استرالیا در فاصله ای 2ساعته تا ادلاید قرار دارد که انواع اشربه از سفید و سرخ با کیفیت بالا تولید میشود .برای اطلاعات تکمیلی در اینباره به این سایت مراجعه فرمایید .سن قانونی برای برخی  نوشیدن برخی از اشربه 18 سال به بالا میباشد .

انعام دادن  و هزینه خدمات در رستوران آنچنانکه در اروپا و آمری.کای شمالی رایج هست اینجا مرسوم نیست .ولی در بعضی رستورانها به اصطلاح خودمون " High class "ده درصد بهای غذا و نوشیدنی به عنوان انعام داده میشود اما اینکار در رستورانهای دیگر  اختیاری هست .

بیشتر مواقع بهای غذا به سمت بالا رند میشود تا از حالت سنت به دلار برسد .

خرید (  تفریح مورد علاقه خانمها ):

خریدهای به خصوص شامل  نوشیدنیهای با کیفیت محلی و لباس و چرم و پوست گوسفند و اپال و سنگهای قیمتی  تزئینی ، مجسمه ها مدرن و نقاشی بر روی پوست درخت،بومرنگ , میشود . بعضی از صنایع دستی بومیان را میتوان در داروین و آلیس اسپرینگ و مراکز ایالتها خرید و  بازدید کرد .

در خیلی از شهرها مغازه های کوچکی به نام "Australiana"کالاهایی را به عنوان سوغات استرالیا از تی شرت تا  بومرنگ عرضه میکنند .ساعات کاری مغازه ها در شهرها دوشنبه تا جمعه 9 تا 5:30 و شنبه 9 تا 5 بعد از ظهر است . پرسه شبانه در مغازه ها معمولا در روز جمعه ها تا ساعت 21 ادامه میابد ودر شهر های ادلاید بریزبن ،هوبارت و داروین برقرار است .ولی این پرسه ها شبانه در پنجشنبه شبها در سیدنی و کانبرا و پرث وجود دارد .

-------------------

آب و هوا:

از انجا که استرالیا در نیمکره جنوبی قرار دارد آب و هوای آن بر عکس نیمکره شمالی میباشد .کلا در این کشور دو منطقه آب و هوایی وجود دارند منطقه گرمسیر در شمال منطقه Capricorn در کویینزلند و ناحیه معتدل.ناحیه گرمسیر( در حدود 40درصد از استرالیا)  دوفصل را تجربه میکند تابستانی مرطوب و زمستانی خشک ولی ناحیه معتدل 4فصل رادارد .بهار تا تابستان  تقریبا همه جا گرم و سوزان است .در شمال به صورت روزهای گرم و شبهایی با هوای ملایم در جنوب .

پاییز تا زمستان ناحیه شمالی و مرکزی روزهای گرمی دارند و شبهای خنک در حالیکه ناحیه جنوبی روزهای خنکی را تجربه میکند و به ندرت بارانی هم میبارد ولی اکثر روزها آفتابیست .

بارش برف تنها منحصر به نواحی کوهستانی جنوب شرق است .

 در نواحی جنوبی لباس های خنک برای تابستان و کمی ضخیم تر برای زمستان توصیه میشود در حالیکه لباسها و زیر پوشهای کتان نازک برای سرتاسر سال در ناحیه شمال و مرکز استفاده میشود ولی خوب در صبحگاه و هنگام غروب در زمستان  که هوا کمی سردتر میشود لباسهای ضخیمتر پیشنهاد میگردد .استفاده از کلاه و عینک آفتابی و لوسیون در قسمت شمالی ودر تابستان جنوب  واجب است .

---------------

راه هاو سرویس حمل و نقل داخلی استرالیا :


مسافرت هوایی درون قاره ای :

همانطور که ساکنان سرزمینهای کوچک از اتوبوس برای مسافرتهای بین شهری استفاده میکنند استرالیایی ها برای نقل مکان داخلی بسیار به پروازهای داخلی متکی میباشند .برنامه شبکه پرواز داخلی تا 150000کیلومتر (95000 )مایل گسترش یافته اند و تقریبا سراسر قاره اقیانوسیه را پوشش میدهند .هواپیما توسط خلبانها اجاره شده و خلبانها پس از گذراندن تستهای تخصصی مجوز پروازهای خصوصی درون کشوری را کسب میکنند .

سه شرکت  Jet star Airways, Qantas,Virgin Blueعمده ارتباطات هوایی را درون کشور را برقرار میسازند .شرکت Rex Regional Expressداخل ایالت NSW,South Australia,Tasmania , Victoria

و شرکت َAir Northدر Northern Territoryمشغول به کارند . Mac Air  در ایالت کویینزلند مشغول به فعالبت بوده Sky west در استرالیای غربی و چندین ایرلاین کوچک دیگر مابین جزایر تاسمانیا در رفت و آمدند .


مسافرت زمینی :


همانطور که همه میدانیم فرمانها در سمت راست اتوموبیل ها قرار دارند علائم راهنمایی رانندگی بین المللی هستند .رانندگی در مناطق دور افتاده در خارج بزرگراههای اصلی  در ماههای مابین نوامبر تا فوریه به سبب بارانهای تابستانی سخت تر میشود چرا که اغلب راهها در این مسیرها اغلب خاکی یاچیزی شبیه به آن است .بهترین زمان رانندگی در این راههای شوسه بین ماههای آپریل تا اکتبر میباشد .فاصله ما بین شهرها تقریبا قابل ملاحظه هست پس به اندازه حداکثر نیاز وسایل را با خود به همراه بیاورید علاوه بر آن همیشه ذخیره اضافی آب و سوخت و تجهیزات به همراه داشته باشید .راننده ها بهتر هست قبل از عزیمت به سفرهای طولانی با موسسه اتومبیلرانی تماس گرفته و اطلاعات دقیق و به روز در مورد آب و هوا و وضعیت جا ده ها بدست بیاورند .

شهرهای بزرگ استرالیا بوسیله یک سیستم عالی اتوبوسرانی به نام Greyhound pioneer به هم متصلند .تاسمانیا نیز برای خود سرویس اتوبوسرانی مستقلی به نام  Tasmania Redline Coaches

 دارد.شرکتهای اتوبوسرانی دیگری نیز در سراسر استرالیا فعالیت میکنند .و مسافرتهایی از 7 روز تا یکسال را پوشش میدهند مثل All Australian, The sun seeker, The Aussie Reef &Rock,

The coast to coast

همچنین شما میتونید به جای مسیر بلیط کیلومتر دار تهیه کنید و به ازا کیلومتر خریداری شده در مسیرهای گوناگون مسافرت نمایید .ولی خوب قبلش باید چک کنید تا بلیط مسیر را پوشش بده.


اجاره ماشین :

ماشینهای اجاره ای در فرودگاه ها اصلی و هتلها برای متقاضان بالای 21 سال قابل تهیه هست .

سرعت ماشین در شهرها حداکثر 60کیلومتر البته محدودیت سرعت در  ویکتوریا و ایالت استرالیای غربی 50کیلومتر میباشد در بزرگراههای و مسافرتهای بین شهری حداکثر سرعت بین 80 تا 110 میباشد مگر اینکه علایم راهنمایی رانندگی چیز دیگری اعلام کنند .کمربندها باید بسته شده باشد و گواهینامه هنگام رانندگی با راننده باشد .دوچرخه سواران حتما باید از کلاه ایمنی که بدین منطور ساخته شده است استفاده نمایند .کسانی که گواهینامه ای در کشورهای غیر انگلیسی زبان دارند حتما باید گواهینامه بین المللی به همراه داشته باشند ( البته گاهی ترجمه رسمی ناتی کافیست )این گواهینامه های ملی و بین المللی تا سه ماه قابل استفاده میباشد ولی بعد از آن حتما باید نسبت به گرفتن گواهینامه استرالیایی اقدام نمود .


حمل و نقل ریلی:

بیشتر از 40000کیلومتر راه ریلی کشور استرالیا را پوشش میدهد .به علت وسعت زیاد این کشور پروازهای داخلی بیشتر برای مسیرهای طولانی استفاده میشوند .به خصوص که حمل ریلی هم اهسته تر و هم هزینه بر میباشد .برای اطلاعاتت بیشتر به این سایت مراجعه نمایید .دو سرویس راه آهن قاره اقیانوسیه را ساحل به ساحل در مینوردند .Indian pacific (دوبار در هفته)مسیر 4350کیلومتری(2704مایلی)سیدنی (ساحل شرقی)به پرث (ساحل غربی)را از آدلاید طی میکند .

مسافرت 3شب و 3 روز طول میکشد .

مسیر دوم Ghanیا همان افغان برگرفته از نام شتربانان افغانی که کمک کردند تا این مسیر  در اواخر قرن 19شناسایی بشود .این مسیر 2978کیلومتر (1891مایل) درازا دارد و قطار  مسیر ادلاید داروین را از راه الیس اسپرینگ  طی طریق میکند .این راه دوشبانه روز طول میکشد .


Ghan rail way


هر دوی این مسیرها مجهز به قطارهایی با سیستم تهویه هوا و عایق صوتی میباشند .با واگنهای درجه یک و درجه دو برای خواب و استراحت وبار و رستوران .مسیرهای دیگر لزوما به صورت روزانه نیستند و عموما از مراکز استانی به نقاط دیگر در حرکتند مثلا مسیر کانبرا تا سیدنی طی 4 تا 5 ساعت طول میکشد .XPTملبورن را به بریزبن از را ه گذر از سیدنی و کانبرا متصل میکند .

The sun lander & Queens landerبریزبن را در یک مسیر 31 ساعته به cairnsوصل میکندو prospectorپرث را به Kalgoorlieاز یک راه آهن سریع السیر طی 6 ساعت طی میکنه .

spirit of outback بریزبن را به Longreachاز راه Rockhampton در مینورده .


همچنین مسیرهای خوش منظره ای نیز وجود دارد مثلا مسیر 34 کیلومتری cairns بهKurandaکه از گردنه ها واقع در جنگلهای بارانی و گرمسیری گذر میکند .


 

تمامی مسیرهای طولانی دارای  دوش و امکان استراحت و تهویه هوا هستند و تا 6 ماه قبل قابل رزرو هستند .بعضی از واگنها به صورت یک نفره و دونفره در مسافرتهای شبانه  قابل کرایه هستند.

واگنهای دو نفره یا به اصطلاح Twinettesیک تسهیلات دونفره برای خواب و یک دستشویی (برای شستن دست)برای first و هالیدی classمیباشد .

درجه اولها شامل دوشی برای کوپه های دونفره و برای کوپه های تکی یا roomette

میباشند .


حمل و نقل دریایی:

36378 کیلومتر شامل راه دریایی ،دریاچه و خور وجود دارند  که به منظور گشت و گذار باقایق استفاده میشود از کشتی های بخار رودخانه مورای تا کشتی های ماهیگیری 

barrier reef برای اجاره خصوصی و مسافری آماده اجاره میباشند .

Spirit of Australia یک مسافرت شامل یکشب در اتوبوس دریایی  میباشد که ملبورن را به تاسمانیا به صورت روزانه متصل میکند .


مسافرت به استرالیا با هواپیما: خط هواپیمایی ملی استرالیا Qantas و 25 خط هواپیمایی بین المللی به استرالیا پرواز دارند .

مسافرت به استرالیا با کشتی:

بندرگاه های اصلی در سیدنی ،ملبورن، هوبارت،پرث،بریزبن میباشند